
Nem kell félni a nagy fáktól...
Nem kell félni a nagy fáktól,
avagy
a díszfák valóban csak „dekorációk"
Az esztétika, vagyis a szépség és a szépség hordozóinak hatása kétségtelenül rendkívül fontos, pótolhatatlan hatással van életünkre. El kell azonban elgondolkodni azon, hogy mi is a fontos, mikor is kell előtérbe helyeznünk az élet „díszítő" elemeit, mikor magát az életet ...
Manapság nagyon divatos a fák kivágása. Különösen az öreg, vastag fáké. A terebélyes hársakat, tölgyeket és juharfákat, amelyek könnyedén túlélnek minket, mert az emberekkel ellentétben hosszú évszázadon keresztül önzetlenül szolgálnak, szemrebbenés nélkül kifűrészelik, kivágják ... Hiszen „veszélyeztetnek" minket! Erős gyökereik - veszélyeztetik a városi járdákat és talán a csővezetéket is ... Vastag ágaik letörhetnek, leveleik is lehullnak! A sok lehullott levél plusz munkát jelent ... Sajnos, ilyen manapság a tendencia, de nemcsak fővárosunkban, amelyekről a központi média széles körben tudósít, hanem itt a Csallóközben is. ARANYKERT, ahogy a legendák is említik ezt a figyelemre méltó helyet, azután hogy „ szabályozták " a vízfolyásokat, elveszítette természetes növényzetét. A városok és falvak terjedésével az erdők visszahúzódtak. A bősi vízi erőmű építése során több száz hektár erdőt irtottak ki, azzal az ígérettel, hogy a munkálatok befejezése és az erőmű beindítása után a villamos energiából nyert pénzeket elosztják, az érintett tájat pedig rendbe hozzák. Az ártéri erdőkről van itt szó. Vízgazdálkodásilag védett területről, Európa szívében. Eddig ez nem történt meg, sőt épp ellenkezőleg. Szerencse, hogy nagyapáink olyan sok fát ültettek, hogy van mit kivágni…
És ma?
Ha nem ütetünk saját magunk, akkor senki sem fog helyettünk fát ültetni… Semmi sem történik, ellentétben a bántalmazott gyermekek, nők és állatok esetében a fákat - élőlényeket - csak gyenge törvények védik őket, mintha nem is lennének.
Gyors emlékeztető a fák funkciójáról, különösen a hagyományos csallóközi fákról / nem tartoznak ide a gyorsan növekvő kanadai nyárfák vagy a császárfa /
- Az oxigéntermelés. Egy óra alatt 1 m² levélfelület (amely 400 darab tölgy, bükk, vagy több mint 100 darab juhar és nagy levelű hárs levél) „csak" annyi oxigént termel, amellyel egy embert teljes három percig élhet... Egy százéves bükkfa, amelynek magassága 25 m, korona átmérője 15 m óránként 1,7 kg oxigént termel, amely három ember szükséglete egy nap alatt.
- A levegőszűrő. A fák anyagokat termelnek / phytoncideket / amelyek elpusztítják a baktériumokat. 1 m² levélterület 8-20 mg káros gázt és 60 mg port képes lekötni. Egy nap alatt mintegy kétszáz köbméter levegőt képes átszűrni. A zöldövezet nélküli városokban 1 m³ levegőben 500-800 baktérium található, míg az erdőben, vagy a parkokban, mindössze 40-60 baktérium!!!
- UV védelem - az árnyék természetesen megvéd minket a nap káros hatásaitól, valamint a radioaktivitástól.
- A talajerózió megakadályozása - a szilárdan és mélyen gyökerező őshonos csallóközi fák erősítik a talajt, így az esőzések idején a víz nem mossa azt el.
- Párásítók - lakásainkba is vásároljuk őket, de nem o l c s ó k!!! A fák gyökerei az esővizet mélyre szívják. A kapillárisok telve vannak életadó folyadékkal. Aszályos időkben a leveleken keresztül a nedvesség elpárolog a levegőbe.
- Hűsítik az éghajlatot - szintén ingyenesen, köszönhetően a leveleknek, a nedvességnek és az árnyéknak.
- Zaj csökkentése - elnyelik a zajt és a lomb susogása kellemesen hat ránk
- Biztonságot ad a biológiai sokféleségnek - az egyes állatfajok kizárólag a fák lombjaiban élnek. A drasztikus erdőirtások miatt az elmúlt években már szinte természetes, hogy városinkban ragadozó madarakkal is találkozunk. Sajnos.
Arról van szó, hogy egy ötven éves terebélyes hárs helyett egy kis díszfát ültetni több mint a semmi. Fényképünkön összehasonlítjuk az említett fák leveleinek nagyságát. A koronák méretét inkább nem mérjük össze. Tanuljuk meg, hogy a díszfák valóban csak dekorációk. Bőséges termőföldeken fekvő városainknak és falvainknak másra volna szükségük. Most már értik mire?
jana svetlovská
Ford.: Mgr. Ingrid Láng
Nyitókép: pixabay
Levél fotók: CsNK