
Medzinárodný deň stromov
Chránené stromy v našom okrese
Myšlienka „Dňa stromov" vznikla pôvodne v 19. storočí v americkom štáte Nebraska. J. Sterling Morton, povolaním novinár, bol zástancom myšlienky, že prítomnosť stromov v okolí zlepšuje klímu aj pôdne vlastnosti a tieto informácie šíril prostredníctvom novín. V roku 1872 navrhol zorganizovať „Deň stromov“, do ktorého sa mohol zapojiť každý, kto zasadil strom. Odhaduje sa, že v rámci tejto akcie bolo vysadených v Nebraske vyše milióna stromov. Postupne sa myšlienka osláv Dňa stromu rozšírila do celého sveta a v stredoeurópskych krajinách bol za dátum Národného dňa stromov ustanovený 20. október.
Žitný ostrov bol v minulosti ostrovom lesov a vody. Žiaľ, lesy a stromy neustále ustupujú záujmom človeka. Len čas ukáže, aký dopad to bude mať na vodu. Tú vzácnu, pitnú, žitnoostrovskú... Aj preto jednou z hlavných úloh celoročného ekologického programu STUDŇA EURÓPY – zachráň živú vodu!, ktoré organizuje Žitnoostrovské osvetové stredisko /TTSK/ už od roku 2007 bolo vysádzanie nových, tradičných, stromov a ochrana tých, ktoré už rastú. Dokonca niektoré z nich sú zahrnuté aj v zoznamoch chránených stromov Slovenska:
DUB LETNÝ - magický krásny strom. Pod dubmi sedávali aj králi a prijímali vážne rozhodnutia. To nie sú rozprávky, to sú historické fakty. Dub chránený máme v Hornom Mýte, v Kostolnej Gale, v Michale na Ostrove, vo Vojke nad Dunajom, vo Veľkom Mederi stojí a rastie Dub kráľa Mateja !
Lipa malolistá – vo Vrakuni
Platany – v Blatnej na Ostrove, v Okoči, v Nekyje na Ostrove, vo Vojke nad Dunajom
Topoľ čierny – nemýľte si s topoľom kanadským, ktorý na Žitnom ostrove nemá čo hľadať. Vysádzajú ho stále kvôli rýchlemu rastu na drevo. Nie je charakteristickým stromom Žitného ostrova ako topoľ čierny. V okrese rastie chránený v Šamoríne a v Topoľníkoch. Určite ho ešte niekde nájdete pri Dunaji. Žiaľ, práce tento rok sa dva majestátne, možno aj vyše 100ročné topole čierne vyrúbali pred základnou školou na Severe 2. A ďalší, oveľa starší pred novými bytovkami v Malom Blahove.
Večná škoda!!!
Jasenovec medlinatý – v Hubiciach
Tých stromov je v našom okrese oveľa viac, pozoruhodné sú duby letné pri Dunaji, takmer 300 ročné – nik im nevenuje pozornosť. ŠKODA, koho ? Naša.
Ďalej sú to majetsáty – topole, platany, duby v mimoriadnom Gabčíkovskom parku, ale aj inde.
Treba ešte zdôrazniť, že taká lipa sa v pokoji dožije aj 1000 rokov!!! Javor 600, buk, dub 800-1000 rokov a platan 1300, tis 2000 rokov. Na Zemi sú dochované stromy, ktoré majú 4 až 5000 rokov. Kde je oproti tomu človek? Žiaľ, aj v našom meste sa vedľa statných 60 ročných líp objavili malé okrasné stromčeky... Žeby tie košaté voňavé lipy už zavadzali?
Určite mnoho stromov, ktoré by si zaslúžili „ochranu“ nájdeme aj v historických parkoch pri kaštieľoch v Gabčíkove, v Kráľovičových Kračanoch, v Lehniciach či v Hubiciach. Úctu a ochranu si však už dávno zaslúžia všetky, ktoré tu rastú. Veď nás živia, okrem iného kyslíkom.
jana svetlovská
fotky: pixabay