
Rok 2023 - Rok kultúrno-osvetovej činnosti
7O. jubileum
Možno ste si všimli, že pri podujatiach používame nové logo – 7O. Prečo? V roku 1953 bolo na Slovensku založené Národné osvetové centrum, je to presne 7O rokov. Z tohto dôvodu bol rok 2023 v marci t.r. vyhlásený bývalou ministerkou kultúry Natáliou Milanovou za ROK KULTÚRNO-OSVETOVEJ ČINNOSTI. Cieľom tohto počinu je zviditeľniť a poukázať na pestrú osvetovú a kultúrnu činnosť osvetových stredísk, ktoré si v tomto období tiež pripomínajú výročia založenia.
V našej organizácii – ŽINOOSTROVSKÉ OSVETOVÉ STREDISKO, sa žiaľ nezachovala zakladajúca listina. A tak len pátrame, v ktorom roku sme boli vlastne založení. Pravdou je fakt, že v roku 1960, po územnej reorganizácii, keď sa z troch okresov – Veľký Meder, /vtedy Čalovo/ Šamorín a Dunajská Streda zrodil jeden veľký okres - DUNAJSKÁ STREDA - bolo aj v našom meste zriadené tzv. okresné osvetové stredisko na základe Osvetového zákona z roku 1959 , ktoré nieslo názov DOM OSVETY. Lenže v archívoch sa dochovali materiály od roku 1957, keď sa hovorí o Dome osvety, pôvodného okresu, len Dunajskej Stredy. Podobne boli založené domy osviet či osvetové besedy v ostatných mestách – Šamorín , Veľký Meder – Čalovo a aj v obciach, nielen nášho okresu , ale v celej Česko Slovenskej republike.
Každopádne treba uznať, že Osvetové stredisko v Dunajskej Strede si obhájilo svoju opodstatnenosť celé tie desaťročia. Neprofesionálna kultúra a umenie, vekové kategórie od materských škôl po seniorov na dôchodku, všetky možné oblasti vzdelávania, kurzy, početné výtvarné tábory, výstavy a mnohokrát aj zábava, ale nie samoúčelná. Pri študovaní archívnych materiálov, napriek tomu, že by niekto namietal, že do roku 1989 boli osvety „socialistické“ /ono do roku ´89 aj Univerzita Komenského bola taká, aj Národné múzeum či Národná knižnica, proste všetko/, pravda je taká, že z rôznych plánov a vyhodnotení jasne vidieť, že v rokoch socializmu sa robilo veľmi veľa. Založili sa mnohé formácie a podujatia, ktorých tradícia sa pohybuje okolo 50 a viac či menej rokov a dnes fungujú vo forme občianskych združení. V tom čase boli dokonca pod našu organizáciu zahrnutí aj osvetoví pracovníci z obcí a miest. Boli tu vedení aj personálne, aj mzdovo. Stretávali sa tu pravidelne na metodických poradách, vydávalo sa množstvo metodických osvetových materiálov, publikácie, skriptá pre celý okres – dvojjazyčne. Tak v tej dobe malo naše Okresnej osvetové stredisko takmer 100 zamestnancov.
Dokonca pod nás patril aj Žitnoostrovský súbor piesní a tancov /založený v Pod. Biskupiciach/, ktorý bol znovu oživený pod názvom Csallóközi Táncegyüttes.
Taktiež sme organizovali každoročnú veľkolepú výstavu a súťaž PLODY ŽITNÉHO OSTROVA s Okresným zväzom záhradkárov. Podporoval sa folklór, piesne, tance, hudba, umelecké slovo, divadlá, /zvlášť treba spomenúť Duna menti tavasz / výtvarníctvo, fotografia, zborový spev, mnohé niekoľkodňové sústredenia, umelecké tábory, literárna tvorba a to pre všetky vekové kategórie. Osvetové strediská sa aj dnes venujú všetkým týmto oblastiam s minimálnym počtom zamestnancov. Žiaľ.
Vyhľadávame pramene kultúrneho regionálneho dedičstva slovenskej, maďarskej i rómskej kultúry, uchovávame ich, vytvárame podmienky na prezentáciu nositeľov neprofesionálneho umenia všetkých smerov a generácií, kultúry, tradícií a neformálneho vzdelávania.
Ale o tom v budúcom pokračovaní o Osvete v Dunajskej Strede.
Mgr. Jana Svetlovská